8C50F447-1A71-42C0-88AC-E3A131018CCA

Ramazan PİLATİN

Vatandaş seçimler nedeni ile düşünen adam durumuna geldi. Oyunu hangi partiye vereceği konusunu netleştirirken vereceği oy ile iktidara gelecek olan parti veya partilerin sandıkta iradenin yansıması ile gerçekleşeceğine inanmak istiyor.
Vatandaş oyunu kime vereceğini düşünürken neler aklına geliyor. Yalan,dolan,hile, riya, iftira, tuzak, desise, demokrasi seçeneklerden birini seçmesi isteniyor. Bu seçeneklerden doğrusu demokrasi seçeneğidir.

Tek isteği demokrasin eksiksiz uygulandığı ekonominin düzeltildiği eğitimin çağın şartlarına uygun şekilde değiştirilerek geleceğimiz olan çocuklarımıza yaşanabilir bir ülke beklentisinin gerçekleşmesi umuduyla kullanmak istiyor. Tüm seçmenlerin isteğinin bu olduğu muhakkaktır. . Vatandaş buna inanarak sandığı gitmek istiyor oyunun farklı amaçlar için yok sayılarak heba edilmesine razı değildir.
*
Ülkede yaşanan ağır sorunlar bazı vatandaşları umutsuzluğa itmemeli. Bunu sebep olarak gösterip oyunu kullanmamak gibi bir hataya düşmemelidir. Üzendeki ataleti atarak sandığa gidip ülkeyi bu sıkıntılı durumdan kurtaracak parti veya ittifaklara oyunu vererek umutlarını geleceğe taşımalıdır. Sorun sadece bizim ile sınırlı değildir. Geleceğimiz olan çocukların da geleceklerinin kararmaması sorunu göz önünde bulundurularak oylar verilmelidir. Bir oyum var. Vereceğim bir oy ile hiç bir şey değişmez düşüncesinden vazgeçilmelidir.
*
Türkiye’de en çok yalanı kimler söylüyor? Prof. Psikiyatr Nevzat Tarhan’a göre, yurtdışında üretilen kişilik testleri gibi yurt dışında üretilen yalan makineleri de Türkiye’ye uymuyor. Duygu temelli olan Türk toplumunda erkekler oyalama yalanları, kadınlar alışveriş yalanları söylüyor.  kaynak: 23 Aralık 2017 tarihli On 5 Yirmi 5 haber sitesinden Bu yorum işin esprili tarafını yansıtıyor.. Yalan cinsiyetten çok bazı meslekleri icra edenlerde daha fazla söylenir. Bunları en çok en az diye yorumlamak doğru olmaz. İlk sırada sayılabilecekler ticaret erbabı ile politikacılardır.

Esnafın zarar etmemek için kendini savunacağı bir özlü sözü söyleyerek bunu yaptığına inanılır. “Yoğurdum ekşidir diyen olmaz”.Müşteriyi ikna etmek için çok konuşur konuşması sırasında yalan söyler. Müşteri esnafın bu tavrını yadırgamaz. Ancak!
Kalitesiz ürünü kalitelidir diye satmasına, sattığı maldan kazanması gereken yüzdeden fazla kar etmek istemesi müşterilerini kaybetmesine neden olur. .

Politikacılar ise farklı amaçlar ile yalan söylerler. Kendini meclise taşıyacak olan vatandaşa vaatler vererek yapmaya çalışırlar. İşsize iş. Yoksula refah. Ekonomideki olumsuzlukların son bulacağı konuda sözler verirler. Seçim sonunda meclise gittikten sonra ortama alışırlar. Bulundukları ortamdan ayrılmamak için bu alışkanlıklarını sürdürmeye devam ederler. Bu her zaman olumlu sonuç vermez. İktidarın yanlış uygulamaları vatandaşın seçimde başka adayları meclise taşımalarına sebep olur.
Bir anda çok yüksek miktarda mal edinen, zenginleşen kişinin çalışarak, helal yoldan o malı kazanarak zenginleşmesi mümkün değildir. Çalışarak elde edilemeyecek kadar mal elde edilmişse, o kişi haram yoldan kazanç sağlamış demektir.
Bu kural bütün zenginler için söylenemez.
Ancak!
İstisnalarda kaideyi bozmaz.