35246318_2528281030530980_3479711649143717888_nİBRAHİM ASLAN-

Dersim’de bu seçimde ibre sadece HDP’yi gösteriyor. Gençler de yaşlılar da baraja dikkat çekerek, “HDP” diyor.

24 Haziran seçimlerinde “ne diyeceği” önemli olan kentlerden Dersim’deyiz. Dersim, AKP iktidarının 16 yıl boyunca vekil çıkaramadığı tek il ve Kürt-Alevilerin simge illerinden olması nedeniyle oldukça önemli. 2 milletvekili çıkacak olan Dersim için adayların belirlenme sürecinde “1 HDP 1 CHP alır” algısı güçlüyken, şimdi ise bu algı değişmiş durumda. Birçok yönetici ve üyesi tutuklanan, dışarıda olan HDP’lilerin ciddi baskı altında tutulduğu Dersim’de, HDP ve ittifak gücü olan Sosyalist Meclisler Federasyonu’nun (SMF) sahaya çıkmasıyla zaten farkında oldukları gerçeği Dersimliler, kafalarında daha da netleştirmiş gözüküyor.

Dersimliler, yıllardır oyunu CHP’ye veren yaşlılar dahi AKP’nin iktidardan gitmesinin yolunun HDP’nin barajı aşmasından geçtiğinin çok açık farkında. Konuştuğum bütün gençler, tereddütsüz olarak HDP’ye oy vereceklerini söylerken, yıllardır CHP’ye oy veren birçok yaşlı da HDP’ye oy vereceklerini söylüyor.

Kent merkezinden en ücra köylere kadar, halk HDP’lilere umutla bakarken, özellikle yaşlıların HDP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş’a yönelik sevgileri dikkatlerden kaçmıyor. Demirtaş’ın fotoğrafları elden ele dolaşırken, 90’ındaki yaşlılar dahi “O suçsuzdu, Erdoğan’a karşı çıktığı için tutuklandı” diyerek, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı nefretle anıyor.

Dersim’de AKP’nin özellikle birinci sıra adayı büyük vaatlerle reklam panolarını yine kamu kurumlarına ayrılmış ilan yerlerini süslüyor. Daha adayken, “Dersim-Pülümür yolunu inşa ediyor, her yere fabrika, herkese aş, Dersim’e havaalanı getiriyor” gibi birçok vaadi var. Dersimliler ise İŞKUR üzerinde işçi alımı yapılırken “AKP üyeliğini” şart koşan AKP’yi iyi tanıyor ve sadece dalga konusu olarak gündeme getiriyor. Tabi AKP’den nemalanan, Dersimliler bunlara “Yiyiciler sınıfı” diyor, küçük bir kesimi saymazsak.

“AKP için ne düşünüyorsunuz” diye sorduğumuz Dersimlilerin yüzde 90’ı “Türkiye geneli için bilmeyiz ama AKP 16 yıldır Dersim’de bir baltaya sap olamadı” diyerek tebessümle yanıt veriyor.

HDP kapıları açar

Dersim’in Geyiksuyu (Deşt) köyünde HDP’lileri gören yaşlı bir kadın sevinçle yanlarına geliyor. Önce HDP’yi sonuna kadar destekleyeceklerini söylüyor. HDP’nin özellikle 24 Haziran seçimlerinde kilit bir parti olduğunu belirtiyor. Sözleri aynen şöyle: “Biz sonuna kadar sizin yanınızdayız. HDP bu ülkenin anahtarıdır. Bu ülkede bizim yüzümüze kapatılan kapılar, HDP güçlü bir şekilde Parlamentoya girerse açılır. Sadece bizim için değil ülkenin geleceği için HDP’nin güçlü bir şekilde Parlamentoda olması gerekiyor.”

Yaşlı kadına, “HDP için neden Türkiye’nin anahtarı” dediğini soruyorum. Bir gözü görmeyen kadın, hüzünle yüzüme bakıyor: “Oğlum onlar olmazsa yüzümüze kapatılan kapıları kimse açmaz. Yıllardır yaşadıklarımız belli. Hangisini anlatayım. Köyümüzün üzerindeki yanmış ormanı görüyorsun. Yıllardır köylerimiz, ormanlarımız yakılıyor. Onlar, olmazsa kim gelip bu yangını söndürecek, kim yanan ormanlarımızı Meclis’te gündeme getirecek…”

Sandık güvenliğini sağlayın

Yine Pülümür’ün ücra bir mezrasında genelde yaşlılar bulunuyor. HDP’nin anons aracını alkışlarla ve bazı yaşlılar da oynayarak karşılıyor. “Biz görevimizi yerine getireceğiz” diyorlar. Ancak “Siz getirmiyorsunuz” diye eleştirilerde bulunuyorlar. “Bizim görevimiz size oy vermek ve bunu yapıyoruz ama siz sandıkları korumuyorsunuz. AKP oy çalıyor. Sandık güvenliğini sağlayın oylara sahip çıkın.”

Dersim meselenin farkında

Dersim’de genel durum bu. Söylenecek, yazılacak çok ayrıntı var ama bunların hepsini aktarmak zor. Genel hava, Dersimliler AKP’yi iktidardan indirmenin yolunu biliyor ve bunu ülkenin diğer alanlarının da görmesini istiyor.

Özellikle AKP’ye oy veren Kürtlere yönelik tepkilerini gizlemiyor ve bunu HDP’li vekillerle açık açık tartışıyo. Haklı ve haksız olan yanları var bu eleştirilerin tabi. Özellikle HDP’nin üzerinde durması gereken bir konu. “Haksız” oldukları konularda Dersimlilerin ikna edilmesi gerekiyor. Eğer bu konuda ikna edilirlerse Dersimlilerin 24 Haziran’da verecekleri fotoğraf açık gibi: 2’si BİZden 2’si birden…