BC036BA4-C7B3-467A-9E79-97CA587CB445

Recep MARAŞLI

Bugünlerde yine “Kandil seferi”, “Kandil zaferi” havaları çalınmakta. Seçim hesapları mı, devlet politikasının devamı mı? Neyse ne… 35 yıldır aynı hikaye…

Bu konuda uzunca yorum yapmak gerekmez. Özetin özeti birkaç söz söyleyeyim.

Kandil” sömürgeciler için neyi sembolize ediyor, Kürt halkı için ne ifade ediyor?

Qandil, Türk sömürgeciliğine karşı silahlı başkaldırının, gerilla mücadelesinin kumanda merkezi olmayı sembolize ediyor. Yanlışını doğrusunu, başarısını, başarısızlığını bir yana koyarsak 30 yıllık istikrarlı bir süreç ile toplum için halen aynı anlamını ifade eder.

Sömürgeciler bu karargahı susturarak veya ele geçirerek “silahlı isyanı” bitirmeyi amaçlamaktadırlar.

1920’li yılların sonunda Ağrı isyanını bastırıp Zilan katliamını yaptıktan sonra Büyük ve küçük Ararat’ın karikatürünü çizdirip “MUHAYYEL KÜRDİSTAN BURADA MEFTUNDUR” diye manşet yapmışlardı.

Heyhat ki “Muhayyel” Kürdistan Hayaleti sömürgecilerin tepesinde daha da büyüyerek bir kabusa dönüştü. Şimdi de Qandil dağına Türk bayrağı çekip “Kürt Özgürlük Mücadelesi Burada Gömülüdür” diye yazmak için can atıyorlar.

Fakat tarih, coğrafya, toplum bilim bilmedikleri için unuttukları bir şey var: Kürt toplumunun özgürlük ve bağımsızlık mücadelesi bir dağın tepesinde, bir mağaranın kovuğunda saklı değildir: O, kişiliğinin bilincindeki her Kürdün KAFASI ve GÖNLÜ’ndedir.

Kürt halkı nerede özgürlük mücadelesi veriyorsa Kandil oradadır…

Ve siz ASLA ORAYI ZAPT EDEMEYECEKSİNİZ!..