9D70F3E9-06DE-45E0-9253-A882972E80C4

Kadir DAĞHAN

Okumak, yazmak, konuşmak dün suçtu. Bu günde suç. Aydınlar, sanatçılar, düşünce sahipleri, namuslu insanlar, farklı kimlikler hep baskı altındaydılar. Bugün de aynı. Anlayamadığım tam da bu işte. Ne değişti ya da ne değişiyor?

Sivil ve silahsız insanlara yapılan tüm saldırı ve katliamlar dünyanın her yerinde en vahşi insanlık suçudur. Yüreğinde zerre insani duygu taşıyanlar ayırımsız bu vahşetlere tepki koyar, katliamcılara karşı durur, lanetler.

Filistin odağında bunun bir örneğini görüyoruz. Herkes kınıyor, ret ediyor, dayanışma ve yardım çağrıları yapıyor. Doğrusu da gerekli olanda budur. Ancak anlayamadığım Roboskiler de, Gezi eylemlerinde, 10 Ekimler de, 1 Mayıslar da, Şırnaklar da, Cizreler de, Nusaybinler de katledilenler sivil değil miydi?

Filistinlileri katledenler cellat, canavar, katilidilerse, ülkemizde ki binlerce faili meçhul ve bu katliamları yapanlar niye kahraman oluyordu, niye övgüler diziliyor, nasıl bir destan yazıyorlardı?

İsrail medyası da bizde ki gibi katledilenlere terörist, hain, bölücü, katledenlere de sınırsız kahramanlık payeleri veriyor mudur?
Yaşamını kaybedenleri şehit-leş diye etiketliyor mudur?
Anlayamadığım budur. Anlayacağımı da sanmıyorum.

Yobazlara sözüm yok. Adı üstünde yobaz. Ne gizlisi var ne saklısı.
Fetvasını veriyor, sürüsünü otlatıyor keyifle. Elinde baltası, dilinde kan hiç eksik olmuyor. Irkçılara da sözüm yok. Adı üstünde ırkçı. Göğsünü gere gere ırkçılığını, tekçiliğini her yerde ve her fırsatta haykırmaktan geri kalmıyor hiçbir zaman.

Ancak tüm bunlara karşı olduğunu söyleyen, Irkçı dan daha ırkçı, yobazdan daha yobaz olup da kendilerini çağdaş, demokrat, ilerici, laik, inançlı diye adlandıran birilerine ya da bazı kesimlere sözüm çok.

Ne olduklarını, kim olduklarını bu güne kadar anlayabilmiş değilim. Ama asıl tehlikenin bunlar olduğunu çok iyi biliyorum ve aşayarak öğrendim. Sınırlarının içinde ve burunlarının dibindeki vahşetlere kör-sağır olup sınırların ötesine taş üstünde taş, baş üstünde baş bırakmayanlar ile aynı dili kullanıyorlar.

Örnekleri sıralamaya kalksam sayfalara sığmaz. İşte bunlara sözüm çok ama nasıl ifade edeceğimi bilemiyorum. Ya da tekrar tekrar ifade etmeye gerek var mı ondan da emin değilim. İster içeride , ister dışarıda tüm vahşetlere, ayırım yapmadan aynı duyarlılıkla karşı çıkan insan yüreklilere tek değil tüm dillerden SELAM OLSUN.
Tüm katliam ve katliamcılara ve inkarcılara ve ikiyüzlülere ve katillere tek değil tüm dillerden LANET OLSUN.